www.flobertky6.cz
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/flobertka-u%C5%BE-jen-na-zbrojn%C3%AD-pr%C5%AFkaz-novelu-projedn%C3%A1v%C3%A1-sn%C4%9Bmovna-experti-p%C5%99esv%C4%9Bd%C4%8Dovali-poslance/ar-AA1mX87c?ocid=socialshare&cvid=4bed3526254c4302b17999d983834ae7&ei=29&fbclid=IwAR15QM6r8K_bPamKPMpIXVC4-dD_f2oQIHmKbt_yT8K6bnG-tLUUBZrEkA8
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/flobertka-u%C5%BE-jen-na-zbrojn%C3%AD-pr%C5%AFkaz-novelu-projedn%C3%A1v%C3%A1-sn%C4%9Bmovna-experti-p%C5%99esv%C4%9Bd%C4%8Dovali-poslance/ar-AA1mX87c?ocid=socialshare&cvid=4bed3526254c4302b17999d983834ae7&ei=29&fbclid=IwAR15QM6r8K_bPamKPMpIXVC4-dD_f2oQIHmKbt_yT8K6bnG-tLUUBZrEkA8

Ohledně dosud držených flobertek platí, které byly před 1. únorem 2021 ověřeny jako kategorie D, zústávají v kategorii D a kategorie C-1 tedy kde je již nutná registrace na PČR jsou ověřené až po tomto datu. Ověření provádí zkušebna zbraní.

Flobertky a legislativa

Sdílím článek Petra Krátkeho ze skupiny Detonics Gladiator : ,,Uff, návrh zákona v posledním znění. Vyňat pouze úsek o Flobertkách.

🤔 zpřísnění v oblasti Flobertek

V návrhu zákona o zbraních (NZoZ) je uvedeno:

Příloha č. 2 – Zařazení zbraní do kategorií

4. zbraně kategorie R4 – samonabíjecí, opakovací a jednotlivě nabíjené palné zbraně neuvedené v jiných kategoriích.

Flobertky jsou tedy v NZoZ ustanovením "neuvedené v jiných kategoriích" automaticky zařazeny do kat. R4 (doposud je toto kat. C=zbraně na zbrojní průkaz), čili k jejich nabytí bude nově nutné mít zbrojní průkaz (v NZoZ je zbrojní průkaz přejmenovaný na zbrojní oprávnění). Což znamená, že pokud již flobertky nebudou v kategorii C-I jako doposud (C-I znamená pouze povinnost jejich ohlášení na PČR a nikoliv nutnost mít zbrojní průkaz), tak to na českém trhu způsobí mezi řádnými občany jejich naprostou likvidaci z pohledu smyslu jejich vlastnictví – úplnou likvidaci zájmu o ně. Což je ovšem naprosto zbytečná a neodůvodnitelná restrikce.

Odůvodnění…

Při minulé novelizaci se z dříve volně prodejných flobertek kategorie D udělala nová kategorie C-I, tzn. na ohlášení, kdy je sice (dodnes) možné vlastnit flobertku bez zbrojního průkazu, ale její nabytí nebo převod musí být ohlášen na policii do systému CRZ.

Občané toto zbytečné zpřísnění požadované EU směrnicí tehdy tzv. vzali, jako něco za něco, protože náš zákonodárce současně umožnil, aby takto evidované flobertky již neměly omezený výkon jen na směšných 7,5 Joulu, čím se flobertky dostaly na výkon běžných vzduchovek a výcvik a sportovní střelba s nimi se tak staly smysluplnějšími.

Ale nyní, v návrhu zákona o zbraních, se s flobertkami jde v restrikci ještě dále, až tak, že se přeřazují do kat. R4, čili že jsou již plně na zbrojní průkaz v kategorii zbraní, jako např. nějaká výkonná lovecká opakovací kulovnice nebo brokovnice (!).

To je zásadní a již neoddiskutovatelné, zcela nesmyslné zpřísnění, opět však "odůvodněné" ze strany EU absurdně tím, že jiné státy EU mají s flobertkami problémy. A pan ministr Rakušan tento tlak EU a vynucená opatření poslechl, bohužel v neprospěch svých občanů.

Veřejnost tento radikální zásah do práv občanů a do jejich soukromých majetků vnímá jako naplnění nechvalně známé "salámové metody" utahování šroubů. Tím ministr Rakušan dává těžký argument do rukou opozice, která různé salámové metody a EU restrikce propagandisticky využívá až v konspiračním stylu a nyní pro ně bude mít přímý důkaz!

Z pohledu nové bezpečnostní koncepce státu - z hlediska nově základných bezpečnostních sborů a snahy o výchovu občanů alespoň k základní formě brannosti, znamená tento zákaz flobertek pro občany bez zbrojního průkazu velký krok zpět a zbytečný handicap v provádění jejich základního výcviku.

Na rozdíl od vzduchovek, jsou totiž flobertky v principu palnou zbraní nabíjenou klasickými náboji. Díky tomu jsou svým ovládáním, způsobem a manipulací nejvíce podobné reálným palným zbraním, čímž poskytují velmi efektivní výcvikové možnosti a přitom všem jsou (alespoň doposud) dostupné pro každého od 18 let věku.

Navíc levně a s možností tréninku i mimo schválené střelnice.

Válka na Ukrajině nám ukázala, že mírový stav a mezinárodní bezpečnost nejsou samozřejmostí, že stát výchovu k základní brannosti skutečně potřebuje a přitom, nyní ten stejný stát občanům vezme tu nejefektivnější formu výcviku bez ZP?!!!

A nakonec je třeba vzít v úvahu i ekonomické hledisko, které je závažné zejména v současné hospodářské krizi. Česká republika se může pyšnit několika menšími a jedním dominantním výrobcem velmi kvalitních flobertek, které jsou (na rozdíl od zahraničních) vyráběny přísně tak, aby jejich úprava na výkonnější nelegální zbraně byla extrémně náročná nebo přímo nemožná. O flobertky na zbrojní průkaz samozřejmě nikdo nebude mít zájem - nebudou mít smysl a je vysoce pravděpodobné, že tito naši výrobci budou muset výrobu flobertek ukončit a někteří z nich tím pádem budou muset ukončit svou činnost úplně. To samozřejmě znamená zbytečnou ztrátu pracovních míst a ztrátu dalšího našeho významného segmentu ve zbrojním průmyslu.

Politicky je to opět další zásadní argument pro veškerou opozici Protože je to fakt, který je velmi známý celé nemalé střelecké veřejnosti. Před volbami do PS totiž prakticky všechny vládní strany na jasné dotazy odpověděly a současně přislíbily, že zákon o zbraních zpřísňovat nebudou, protože českou zbrojní legislativu považují za vyváženou, kvalitní a funkční. A nyní tyto předvolební sliby jasně porušují.

Závěrem: někdo si třeba řekne, ať pyká ten, kdo přestupek udělá - vždyť mají zbraně mít jen lidé slušní, ne? Otázkou totiž je, že podobný trend skončit nemusí. Tedy, že do budoucna pak podobným způsobem přibude dalších a dalších omezení, ohledně spolehlivosti a bezúhonnosti.

Nehledě na to, že vám kupříkladu (jak to tak chodí) někdo ve vypjaté chvíli řekne, že jste ...... (doplňte libovolně vulgaritu kterou chcete) vy mu oplatíte podobným slovem - a pak skončíte na úřadu na přestupkovém oddělení. Dostanete oba pokutu. Ten první, co na vás byl sprostý však zbroják nemá, vy však ano. A tak už jste rázem na poloviční cestě k jeho ztrátě. Stane se pak ještě jednou něco podobného - a půjdete své zbraně na policii odevzdat.

Třeba také povíte, že vás flobertky pranic nezajímají. Že žádnou ani nemáte a po žádné neprahnete (pro info, mám to osobně stejně). Avšak otázkou je, co bude zakázáno či omezeno příště? Tohle se zde totiž takto udělalo na základě tlaku některých států EU (konkrétně Švédsko) a Británie, kde jsou prý "předělávané české flobertky velkým problémem z hlediska tamní kriminality a terorizmu". Ano, je to směšné. A až tam (třeba) řeknou, že jim vadí nože z ČR (anebo cokoliv jiného, co je u nás koupitelné volně, i když naprosto v našich končinách bezproblémové) zakáže se to či omezí taktéž? Zcela automaticky?

Je to prostě další a další krájení pomyslného salámu našich práv a svobod. Plátek po plátku. Které nemusí skončit. A najednou je pak celý ten "salám" pryč - jak to koneckonců vidíme na západ od nás.

Pavel Černý

PS: velké díky za odbornou pomoc Miloslav Jančík ,,

www.flobertky6.cz